O projektu

Pregled

Globalne strategije za vzpostavitev krožnega gospodarstva pogosto spregledajo prispevek manjših, lokalno vodenih podjetij in potrebo po tržno zasnovanih rešitvah, prilagojenih razvijajočemu se gospodarstvu. Proizvodnja in potrošnja večine običajnih poslovnih modelov deluje na način „vzemi, naredi in zavrzi“. To se odraža v veliki večini virov usposabljanja za podjetništvo ali poslovni razvoj.

Za ohranitev dragocenih naravnih virov za prihodnje generacije in ohranitev biotske raznovrstnosti je potrebna aktivna podpora prehodu v krožno gospodarstvo, pri tem pa imata ključno vlogo iVET in cVET (začetno in nadaljnje poklicno izobraževanje in usposabljanje).

Overview
Project Aim

Cilj projekta

Projekt skuša odgovoriti na potrebe tako izvajalcev začetnega in nadaljnjega poklicnega izobraževanja in usposabljanja kot članov poslovne skupnosti. Z zagotovitvijo ciljnega usposabljanja o modelih krožnega gospodarstva za podjetja in za izvajalce poklicnega izobraževanja in usposabljanja podpira njihov stalni strokovni razvoj na tem področju.

Posebni cilji

Cilji so:

  • Okrepitev ponudbe poklicnega izobraževanja in usposabljanja v vsaki regiji, kjer se projekt izvaja, da bo bolj odzivno na potrebe poslovne skupnosti ter jih podpiralo pri njihovem prehodu prevzemanja krožnih poslovnih modelov.
  • Podpora lastnikom podjetij in podjetnikom pri sprejemanju krožnih poslovnih načel in modelov za vzpostavitev ali reformo svojih poslovnih praks.
  •  Vzpostavitev in vzdrževanje lokalnih sinergij med ponudniki PIU in podjetniki z namenom zagotavljanja ohranitve in krepitve inovacij v PIU še dolgo po zaključku projekta.
  • Oblikovanje in predstavitev z dokazi podprtih priporočil oblikovalcem politik, s čimer bosta zagotovljena širša trajnost in prenos modela inovacijskega ekosistema ECO-CENT v druge regije in kontekste.
Specific Objectives
Methodology

Metodologija

ECO-CENT se bo osredotočil na razvoj inivacijskega ekosistema za PIU. Potrebno je razviti več ključnih struktur in okvirov, če želimo, da predlagani ekosistemi ustrezno delujejo in dosežejo potrebne učinke na politiko in soritve na lokalni, nacionalni in transnacionalni ravni. Za uspeh projekta je ključno, da obstaja jasen „raison d’etre“ za upravljanje in vzdrževanje forumov deležnikov, ki jih bo vsak partner vzpostavil v svojem lokalnem okolju. Naloga teh forumov je spodbujanje sodelovanja in interakcije med predstavniki poslovne skupnosti in predstavniki PIU.

Rezultati

  • Učni načrt za poslovno modeliranje prehoda v krožno gospodarstvo 
  • Vzpostavitev “skunk-works” okvira za spodbujanje inovacijskega ekosistema za VET
  • Program usposabljanja na delovnem mestu
  • ECO-CENT MOOC in skupnost praks
  • Strateški document (policy paper)
Outputs

Partnerji

Občina Lousada
Univerza v Egejskem morju
Gospodarska zbornica Slovenije
Bolgarsko-romunska gospodarska zbornica
CARDET (Center za napredek raziskav in razvoja v izobraževalni tehnologiji)
Spectrum Research Centre (Raziskovalni center Spectrum)
Skills Elevation FHB